Sektörel açıdan birçok meslek, artık bir işyerine bağlı kalmadan rahatlıkla istenilen ortamda yürütülebilmektedir. Bu da kişiler için kendi işletmelerini ve işyerlerini kurma konusunda teşvik edici bir etkendir. Günümüzde freelance olarak adlandırılan bağımsız çalışma politikası; her bireyin aslında kendi mesleklerini tek başına yürütebilmesi açısından bir işveren potansiyeli taşıdığını gözler önüne sermektedir. Ticaret ve hizmet sektöründe eski dönemde kullanılan home-ofis mantığı, yerini sanal ofise bırakmıştır.

Aynı şekilde; bir mekâna bağlı kalmadan kendi çalışma takımıyla toplantılar düzenlemesine ve çağrışım yapmasına olanak sağlayan sanal ofis; iş yaşantısının büyük bir çoğunluğunu elinde tutmaktadır.

BENİM İŞİM BENİM KARARIM

Büyükten küçüğe bütün iş planlarına uyum sağlayan sanal ofisi en çok tercih edenler arasında yer alanlar şunlardır;

  • Freelance çalışanlar
  • İkincil şirket çalışanları
  • Tek firmanın, ayrı departman çalışanları

Bütün iş birimlerinin tek bir yerden yürütülebilir olması, sanal ofisin tercih sebepleri arasında yer almaktadır. Merkezi yönetim sayesinde, iş yükü tek bir odak nokta üzerinden geçmektedir. Bu da işletmeler açısından daha kontrollü iş akşının olmasına olanak sağlar.

TOPLANTI TELAŞINA SON

Her işletme için vazgeçilmez bir kâbus olan toplantı ayarlamaları, sanal ofis sayesinde rahatlıkla halledilebilmektedir. Bir toplantı esnasında ihtiyaç duyulabilecek hemen hemen her materyali bulunduran sanal ofis toplantı alanları, şirketlerin kendi iç birimleri ve dış ilişkileri (müşteriler/kuruluşlar) ile toplantısını sorunsuz şekilde sürdürebileceği ortamlardır. Sanal ofis hizmetinden faydalanan her işletme sahibi toplantı odalarını, diğer müşterilere (sanal ofis kullanmayan) oranla daha düşük ücrete kiralayabilme ve kullanabilme yetisine sahiptir.

ORTAK ALAN KULLANIMI

Sanal ofis hizmeti veren her kuruluş, şirket çalışanları için mutlak olarak bir ortak kullanım alanı oluşturur. Bu alanı sanal ofis hizmetinden yararlanan şirket çalışanları dinlenme ortamı olarak kullanabilmekte, toplantı öncesi gelen müşterileri veyahut misafirleri ile görüşebilmektedir. Daimi olarak çalışan bir servis personeli ile bekleme anında veyahut toplantı durumunda misafirlere, çalışanlara ikram servisi yapılabilmektedir. Böylece sanal ofis ortamı ile fizibilite işyeri arasındaki farklar kaldırılır.