Ticari açıdan her marka, beraberinde marka imajını getirmektedir. İşletmenin değer görmesi ve önem arz etmesi; müşterinin ve potansiyel müşterinin kendince işletmeyi puanlamasındaki etkenlerdendir. Bu duruma ticaret sektöründe etki-tepki rol modeli diyebiliriz. Formülle anlatacak olursak;

“  MÜŞTERİ İÇİN DEĞERİNİZ x SAĞLADIĞINIZ KATKI  = MÜŞTERİ PUANINIZ
                                   KÂR PAYINIZ

 

Formülden de anlaşılacağı üzere; müşteri için değeriniz ve müşteriye sağladığınız katkı ne kadar büyük olursa, müşteri puanınızda o denli artacaktır.

 

 

MÜŞTERİ PUANINDAKİ ETKİLİ YÖNTEMLER

Müşteri; puanını aldığı hizmet ve kendi sağladığı kâr üzerinden değerlendirmektedir. Ancak bu ideolojiye dayanarak, çevresel etkenlerden de dolaydı yoldan etkilenmektedir. Örneğin;

  • Müşteri etkileşimi (deneyimi)
  • Memnuniyet derecesi
  • Hizmet aldığı işletmenin referansları
  • Basın açısından değeri
  • Ürün/hizmet kalitesi

Her müşteri için en temel kural; konfordur. Bir ürün veya hizmet alırken mümkün olduğunca zahmetsiz, hızlı ve konforlu olması o durumu diğerlerinden ayırt ettiren en nitelikli özelliklerdir.

Birçok alanda müşteri deneyimini en üst seviyelere çıkartmak için bu gibi farklılıklar, rekabet ortamında kullanılmaktadır. Sektörel bağlamda çoğu işletme; VIP, PREMIUM, GOLD veyahut First Class tanımlarıyla sağladığı ayrıcalıklar ile müşterileri kendine çekmeyi hedeflemektedir.

En basit anlamda müşteriler için ayırt edilen, ayrıcalık sunulan taraf olmak; aldığı hizmetin kusursuza yakın olduğunu ifade etmektedir.

SANAL OFİSİN SAĞLADIĞI AYRICALIK

Günümüz metropol yaşantısında bir işletmenin holding, plaza veyahut ofis binasında yer alması o kuruluşun iş akışını ne denli ciddi yürüttüğünü ortaya koymaktadır. Çünkü müşteriler açısından kaliteli bir hizmetin en ilk kuralı, kaliteli bir yapısal mekâna sahip olmasıdır. İçeri girdiği andan itibaren;

  • Bir farklılık duygusuna bürünmesi
  • Kendisini bir müşteri ilişkileri personelinin karşılaması
  • İş sürecinin uzadığı ve bekleme süresinin oluştuğu durumlarda hizmet personelleri tarafından ikramda bulunulması müşteri için marka puanlamasına artı yönde etki eden faktörlerdir.

Bu sebeple müşterilerine, iş deneyimini en iyi şekilde yaşatmak isteyen kuruluşların vazgeçilmez tercihi sanal ofistir. Ekstra harcamalar yapmadan, işini ve marka imajını en üst seviyelere çıkarmak için atılacak en iyi adımdır diyebiliriz.