Küçük birimler ile oluşturulan sanal ofis ortamı aslen birden fazla işletmenin bir arada oluşturduğu topluluk olarak da değerlendirilebilir. Nihai olarak bu ortamında tümüyle bir işyeri olduğu gerçeği doğmaktadır. Çünkü sanal ofis kiralayanda bir gayrimenkul şirketidir.

Gayrimenkul şirketleri sanal ofisleri daha çok işyeri açısından merkezi konumlarda oluşturarak mevcut ve potansiyel müşterileri için interaktif çözümler üretmektedir.

 

EKONOMİK GİDERLERE SON

Sanal ofisin normale oranla avantajının en gözle görülebilir olduğu nokta; ekonomik konulardır. Fizibilite bir işletmede en temel olarak internet, telefon, elektrik, su, ısınma, temizlik gibi ihtiyaçların giderilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda söz konusu ihtiyaçlar kurumsal gider olduğu için, kişisel kullanıma oranla farklılık gösterecektir. Örneğin kişisel bir mülkün elektrik faturası ile kurumsal bir mülkün elektrik faturası aynı ölçüde ücretlendirilemez. Aynı durum diğer yan etkenler içinde geçerlidir. Bunların dışında gereksiz alan kullanımının önüne geçildiği için m2 başına ödenen ücret, fizibilite işletmeye nazaran daha düşük oran sergilemektedir.

ZORUNLU HARCAMA: PERSONEL

Fizibilite bir işletmede, minimum olarak 1-2 çalışanınız olması şarttır. Temel olarak müşteri karşılaşması için bir resepsiyonist ve işyeri temizliği için bir temizlik görevlisini bünyenizde çalıştırmalısınız. Bunlara ekstra olarak gelen misafirlere ikram servisi içinde bir servis elemanı ve ikram edilecek şeyler içinde mutfak masrafı ödemeniz gerekmektedir. İşletmenin tümü için gider harcamalarını maddelersek;

  • Personel maaşları
  • Personel yan hakları
    (yol, yemek, sigorta)
  • İşletme faturaları
  • Ofis içi harcamalar
    (malzeme, mutfak, ulaşım)
  • İşyeri kirası
  • Resmi harcamalar (vergi)

BİR ÖDE BİN KULLAN

Yukarıda anlatılan ekonomik ve personel giderlerinin tümünden sanal ofis ortamında muafsınız diyebiliriz. Çünkü sizin için telefonlara bakacak bir ortak sekreter, temizliğinizi yapan bir temizlik görevlisi, gelen müşterilerinizi en uygun şekilde ağırlayacak bir servis görevlisi daima bulunmaktadır. İşletmeniz açısından bu bağlamda ödeyeceğiniz tek hizmet, sanal ofisin kirasıdır. Çünkü bu ödemeniz içerisinde faturalar ve hizmet için çalışanların ücretleri bulunmaktadır. İşletmeniz için harici olarak bir ek gider ödemesi sizden talep edilmemektedir. Geriye sadece çalışmak kalıyor…