Ofis denilince aklımıza gelen ilk şey kurumsal bir firma temasıdır. Bildiğiniz gibi internet dünyasının son 10 senede birçok değişim yaşadı. Şüphesiz ki bu değişimlerin en önemlisi internet odaklı ticaret hizmetleridir. Öyle ki eskiden ticaret denilince akla gelen şey somut ihtiyaçların karşılanmasıydı lakin günümüz dünyasında artık soyut yani sanal olan ürünlerde ticari kapsama girmektedir.

Peki anlattığımız düzlemde sanal ofis ne gibi bir öneme sahiptir. Öncelikle şunu biliyoruzki internetten ticaret yapan bireylerin büyük bir çoğunluğu herhangi bir ofis ihtiyacı duymamakta, ama günümüz dünyasında otoritesini koruyan bürokrasinin ticari anlamında gerekliliklerinden biri olan ofis ya da lokasyon kavramı bir işi legal kapsamda yürütmek adına ihtiyaç duyulan bir ögedir. İşte tam olarak bu bahsedilen sebepler sanal ofis kavramını birçok ticaret adamı için zorunlu kılmaktadır. Elbette insanları bu tarz ofislere yönlendiren tek sebep devlet bürokrasisi değildir. Bireylerin ihtiyaç duyduğu güvende insanları ofis kurmaya yönlendirmektedir.

Öyle ki bireyler internet piyasasında kendilerine yer edinmiş birçok sahte ticaret siteleri dolayısıyla büyük bir güven problemi yaşamaktadır bu nedenle ticaret yapacak kişilerin kendilerini belli bir konum göstererek belirtmeleri müşterilere bir güven sağlamaktadır. Bu güven yalnızca bireyleri alışverişe yönlendirmekle kalmayıp aynı zamanda sosyal bir reklam niteliğine de dönüşmektedir, bu sebeplerden dolayı soyut yada somut öge odaklı ticaret gerçekleştiren bireylerin sanal ofis kavramına ilgi duymaları olağan ve mantıklı gözükmektedir.